znak

Obec Lichkov

Lichkov je podhorská obec, která leží v nadmořské výšce 560 metrů nad mořem u státní hranice s Polskou republikou, leží za jižním břehem Kladské kotliny, ze které vanou do Čech silné, studené severní větry

Chci vědět víc

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > O obci > Kanalizace a ČOV

Kanalizace a ČOV

Kanalizace a ČOV

Pokyny pro užívání kanalizace

co se nesmí dostat do kanalizace, resp. do čerpací šachty

  • písek, kamínky, hlína apod.
  • vlákniny - hadry, dětské pleny, hygienické vložky, dětské vlhčené ubrousky, textilie
  • pevné předměty - dřevo, kameny
  • agresivní látky - kyseliny, louhy, rozpouštědla, barvy
  • tuky, oleje, oleje z fritovacích hrnců
  • odpad z kuchyňského drtiče
  • dešťové vody
  • vhodné je informovat návštěvy.

Tuky do kanalizace nepatří

Vážné problémy v kanalizačním systému mohou způsobovat potravinářské tuky a oleje, které lidé často z neznalosti doma vylévají do dřezů či toaletních mís. Právě o vánočních a novoročních svátcích zaznamenávají vodohospodáři vyšší výskyt těchto tuků v kanalizaci a následně pak na čistírnách odpadních vod. Po ochlazení tuků v kanálech vznikají hrudky, které se postupně nabalují a zachycují do sebe další příměsi, které pak ucpávají čerpadla v čerpacích stanicích na kanalizaci a obalují sondy., které ovládají chod čerpadel, čímž je vyřazují z provozu. Tuky se v kanalizaci také částečně rozkládají, vznikají mastné kyseliny a ty zvyšují korozi stěn kanálů a potrubí. V kanalizaci tuky a oleje, po smísení s ostatními nečistotami, vytvářejí tuhé nánosy, které brání volnému průtoku a musí být proto velmi nákladně odstraňovány. S ještě většími náklady je spojena likvidace tuků, které přitečou do čistírny odpadních vod.

Jak tedy správně nakládat s těmito odpady? V případě domácností je správným řešením shromažďování tohoto odpadu v nádobách a následné bezplatné odevzdání ve sběrném dvoře.

CO DĚLAT V PŘÍPADĚ PORUCHY?

  • otevřít čerpací šachtu a zkontrolovat, zda není zaseknutý plovák, plovák uvolnit
  • volat obsluhu kanalizace a ČOV.

V případě poškození čerpadla, z důvodu špatného užívání ze strany uživatele čerpací šachty, budou náklady na opravu hrazeny vlastníkem nemovitosti, resp. uživatelem čerpací šachty.

 

Pro hlášení poruchy čerpadla tlakové kanalizace

Mgr. Roman Richtr - starosta obce a odborný zástupce - 731 469 469

Stanislav Moravec - místostarosta obce - 777 195 064

Jan Doleček - 731 926 233

 

Je třeba si uvědomit, že kanalizace a čistírna odpadních vod je jako živý organizmus, plný nejmodernější techniky. Sebemenší poškození jedné části může vyvolat poškození dalších částí, případně kolaps celého kanalizačního systému. Následné opravy pouze navyšují náklady na provoz kanalizace, což se ve finále projeví v ceně stočného. I nemovitosti napojené na kanalizaci prostřednictvím gravitační přípojky odvádějí odpadní vody do přečerpávacích stanic, kde jsou čerpadla a elektronika. Prosím, přistupujme ke kanalizaci a ČOV tak, jako by byla naše vlastní.