znak

Obec Lichkov

Lichkov je podhorská obec, která leží v nadmořské výšce 560 metrů nad mořem u státní hranice s Polskou republikou, leží za jižním břehem Kladské kotliny, ze které vanou do Čech silné, studené severní větry

Chci vědět víc

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > O obci > Informace z organizací > Vojenské muzeum Lichkov

Společenství Forteg - sekce Difrologického klubu

Počet členů: 6
Činnost:  v oblastech opevnění a bojové techniky, výstavba Vojenského muzea Lichkov
Akce: Společné víkendy muzeí v KPO, doplňkový program Cihelny - Hraničáři
Kontakt: Jaroslav Špitálský, Litvínovská 520/36, Praha 9.

       Vojenské muzeum Lichkov se nachází na západním okraji obce, cca 200 metrů od silnice č. 312 (mezi Lichkovem a Mladkovem). Areál muzea je zřetelný siluetou pancéřového prvku na objektu předválečného těžkého opevnění, ve kterém jsou v současné době umístěny následující expozice:

  • Historie československého opevnění
  • Historie československé armády
  • Naši vojáci na západní a východní frontě
  • Obrněná vozidla v Československu v letech 1918 - 1945

     Exteriér pěchotního srubu K–S–32 "Na růžku" doznal zásluhou členů samostatné sekce Difrologického klubu o.s. ForteG podstatných změn, a to především na pravé části, kde byly doplněny chybějící pancéřové prvky – tedy střílny hlavních zbraní a pancéřový zvon. Značnou materiální pomoc při rekonstrukci poskytla Obec Lichkov, na jejíchž pozemcích se objekt nachází.
     Interiér srubu je používán pro výše zmíněné expozice, po vyčištění od suti, byl ponechán ve stavu, v jakém se nacházel po 60-ti letech devastace. Vlastní expozice jsou umístěny ve vitrínách a celý interiér je elektricky osvětlen.
     V těsné blízkosti (cca 80 metrů) se nachází i další objekt předválečného těžkého opevnění, samostatný pěchotní srub K–S–31 "U besídky", u kterého dosud proběhly pouze základní udržovací práce a jehož interiér je využíván k příležitostným vystávám.
     Expozice Vojenského muzea Lichkov jsou přístupny v termínech společných víkendů nebo během pracovních akcí. Data jsou umístěna na internetu – www.forteg.cz/K32/bunkr/akce.htm
Dále jsou k dispozici v Infocentru obce Lichkov.
     Prohlídka expozic trvá cca 30 – 50 minut, k dispozici jsou i průvodci, teplota v interiéru je od 2°C do 10°C, doporučujeme tedy teplé oblečení.
    V pokladně muzea je možno zakoupit modely, pohlednice a také turistické známky a vizitky. Vojenské muzeum Lichkov je turistickým známkovým místem.


www.forteg.cz