znak

Obec Lichkov

Lichkov je podhorská obec, která leží v nadmořské výšce 560 metrů nad mořem u státní hranice s Polskou republikou, leží za jižním břehem Kladské kotliny, ze které vanou do Čech silné, studené severní větry

Chci vědět víc

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Okolí a turistika > Aktivní odpočinek

Aktivní odpočinek

Cyklostezky:

Okolí je protkáno značenými cyklostezkami, které se neustále rozšiřují.

Zelená: Lichkov stanice ČD - dělostřelecká tvrz Bouda.
Červená: Jablonné nad Orlicí - Suchý vrch - tvrz Bouda - Vysoký kámen - Mladkov - Adam (turistický  přechod do Polska) - Čihák - Zemská brána - pevnost Hanička - Šerlich - Adam - Vlčkovice - Studenské skály - Nekoř - Letohrad
Žlutá: Mladkov - Naučná stezka "Betonová hranice"

Tipy na výlet

Zelená turistická značka míří k unikátní historické památce, k dělostřelecké tvrzi Bouda, která je nejmohutnější součástí pohraničního opevnění z let 1935 - 1938. Zde kde se můžeme seznámit s pohnutou historií tohoto období, končící zradou a okupací Československa. Prohlídka podzemí trvá od 60 do 90 minut. Po prohlídce tvrze můžeme pokračovat po červené turistické značce na východ, na Suchý vrch. Rozhledna na Kramářově chatě nabízí výhledy na Orlické hory, masív Králického sněžníku, Jeseníky, Polsko (Kladskou kotlinu), Orlickoústecko ale i vzdálenější Krkonoše. Po červené značce od tvrze Bouda na západ, přijdeme na Vysoký kámen, k naučné stezce "Betonová hranice", kde se po žlutě značeném okruhu, na dvanácti zastaveních, seznámíme s problematikou Československého opevnění z let 1935 - 1938. Značení cesty k Vojenskému muzeu Lichkov, s pěchotnímu sruby K-S-31 "U besídky" a K-S-32 "Na růžku", se připravuje. Dále můžeme pokračovat po červené značce do obce Mladkov a dále na Adam, k turistickému přechodu do Polska, kde po žluté značce dojdeme do polského Kamienczyku a Miedzylesie.

Dalším turistickým cílem, jenž je dostupný po červené turistické značce, je Zemská brána, kde spatříme romantický zářez řeky Divoké Orlice do rulových skal, kterými se tato řeka prodírá z Polska do Čech. Jejím romantickým údolím, přes "Pašeráckou lávku", dojdeme do obce Klášterce nad Orlicí (historický klášter z husitských dob), dále do obce Pastviny (vodní nádrže Pastviny I a Pastviny II). Nazpět můžeme použít autobusového spojení. Pro skálolezce je k malému horolezeckému výkonu upravena skála, ke které se dostanete po toku Tiché Orlice k Mladkovu. K náročným turistickým výletům patří výstupna Kralický Sněžník (1424 m.n.m.), k pramenu řeky Moravy, kde se nám naskytne překrásný pohled na Jeseníky, Orlické hory, na celou Kralickou kotlinu, jenž vévodí poutní místo Hora Matky Boží nad městem Králíky, a dále do Polska. Vlakového a autobusového spojení můžeme využít k návštěvě vzdálenějších zajimavých míst Orlických hor a Jeseníků.

 

V Lichkově nabízíme:

Běžecké trasy: Mladkov - Suchý Vrch - Čihák (Zemská brána), Mladkov - Suchý Vrch - Buková hora. Lyžařské vleky: Petrovičky (4 km), Sportareál České Petrovice (9 km), Skiareál Dolní Morava (12 km), Skiresort Buková hora (18 km), SKI Čenkovice (15 km).

Sportovní areál TJ Tatran: fotbalové hřiště, volejbalové a nohejbalové kurty, víceúčelová plocha – (skateboarding, ledová plocha) Hasičský sportovní areál, Tenisové kurty u nádraží ČD a restaurace Rybaření na Tiché Orlici (nebo vodní nádrže Pastviny I a Pastviny II - 8 km)